Zmieniają się przepisy, które mogą dotyczyć około 400 tysięcy Polaków i Polek. Chodzi o orzeczenia o niepełnosprawności. Zbliża się termin, w którym wiele z nich traci ważność. To także ważna wiadomość dla kierowców, którzy na podstawie tych orzeczeń mogą parkować w specjalnie wyznaczonych miejscach.
Przechodząc obok swojego auta można czasem zauważyć na nim kartkę z napisem przepraszam. Nie należy tego bagatelizować. Sprawa może być naprawdę poważna. Co może oznaczać taka kartka przyklejona do szyby lub maski samochodu?
Hybryda, elektryk, a może benzyna? Jak się okazuje, to ten pierwszy rodzaj napędu jest zdecydowanym liderem wśród Europejczyków. Skok liczby zakupów naprawdę robi wrażenie. Nowe dane dotyczące sprzedaży aut niekoniecznie ucieszą sprzedawców samochodów elektrycznych. Jak na tle innych państw Starego Kontynentu, wypadają polscy nabywcy.
Dwaj giganci branży samochodowej zawiązują sojusz. Celem jest szybszy rozwój technologii wodorowej. Współpraca Toyoty i BMW ma doprowadzić do stworzenia efektywnego źródła napędu. Pierwszy owoc kooperacji ma zaprezentować niemiecki producent.
Samochody elektryczne są w Polsce coraz popularniejsze. Według licznika elektromobilności zarejestrowano w naszym kraju już niemal 65 tysięcy takich aut. Zainteresowanie rośnie, ale wielu potencjalnych kupców obawia się, że wyzwaniem może być zasięg elektryka. Okazuje się, że i w tej kwestii jest coraz lepiej.
Chociaż oceniający egzamin na prawo jazdy wszędzie przyjmują takie same kryteria, zdawalność różni się w zależności od lokalizacji. Okazuje się, że różnice - głównie dla części praktycznej - są naprawdę spore: przykładowo w jednym mieście zdaje 53 procent przystępujących do egzaminu, a w innym jedynie 23 procent. Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy? I jak zapisać […]
Już 1 stycznia 2025 roku wzrośnie kara za brak ubezpieczenia OC. Stawka ustalana jest na podstawie płacy minimalnej. Od nowego roku wysokość kary może wynieść nawet 9250 zł.
Polscy kierowcy znaleźli sposób na uniknięcie kar z fotoradarów. Metoda na Ukraińca staje się coraz popularniejsza, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne. Czy warto ryzykować?
Choć samochody elektryczne zdominowały dyskusję o przyszłości motoryzacji, to sporo wskazuje na to, że auta przyszłości mogą być zasilane wodorem. Pojazdy te łączą zalety napędu elektrycznego z szybkim tankowaniem i dużym zasięgiem. Które marki już dziś oferują takie auta w Polsce?
Są widoczne przy drogach w całej Polsce. Jednak nie wszyscy uczestnicy ruchu zdają sobie sprawę z powagi umiejętności ich poprawnego odczytywania. Mowa o słupkach drogowych, zwanych też słupkami prowadzącymi. Dlaczego warto wiedzieć, co kryją oznaczenia na słupkach?
Zakaz skrętu i zakaz zawracania - chociaż oznaczone w dość podobny sposób, to kodeks drogowy jasno mówi, że są to dwa zgoła odmienne zakazy. Jednak wielu kierujących często zadaje sobie pytanie, czy można skręcić w lewo na zakazie zawracania bez ryzyka otrzymania mandatu?
Bagażnik samochodu to przestrzeń, którą kierowcy często traktują jak miejsce do przechowywania różnorodnych przedmiotów: od zapasowej odzieży, przez narzędzia, aż po elektronikę użytkową. Mało kto jednak wie o tym, że przepisy ruchu drogowego jasno określają towary, których transport jest zabroniony. Warto poznać te regulacje, aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.
Rynek używanych samochodów w Polsce od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2024 roku ten trend nie tylko utrzymuje się, ale wręcz zauważalnie rośnie. Gwałtowny wzrost importu aut używanych do Polski pokazuje, jak ważnym jest ten segment rynku.
Gdy jedziemy nowo otwartą trasą, lepiej upewnić się, jak dokładnie przebiega. 32-letnia kierująca toyotą nie spostrzegła, że tuż przed nią znajduje się rondo. Przejechała autem przez jego środek i uderzyła w bariery ochronne na świeżo oddanym do użytku odcinku trasy S16.
Sezon letni to czas podróży. Warto wiedzieć, co znaczy biały ręcznik na lusterku samochodowym. Wiele osób uznałoby, że to przypadek. Tymczasem zwyczaj ten niesie ściśle określony przekaz i z pewnością nie można go lekceważyć. Chociaż w Polsce jest mało znany, nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.
Za sprawą zmian w prawie kierowcy mogą skorzystać z możliwości uczestnictwa w szkoleniach reedukacyjnych. Umożliwiają one redukcję punktów karnych za wykroczenia drogowe. Jednak Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić istotne zmiany.
Z pewnością znasz tę sytuację: jedziesz samochodem i nagle widzisz, że z naprzeciwka nadjeżdżający pojazd błyska do Ciebie światłami. To znak, że niedaleko stoi patrol policji z radarem. Takie mrugnięcie to właśnie przykład janosikowania - ktoś postanowił ostrzec Cię przed potencjalnym mandatem, działając w duchu legendarnego karpackiego zbójnika.
Elektryczna rewolucja na drogach postępuje w błyskawicznym tempie. Jedno z pytań, które zadają sobie potencjalni użytkownicy elektryków, dotyczy możliwości ładowania pojazdów we własnym domu. Czy zwykłe gniazdko elektryczne wystarczy, by skutecznie naładować auto elektryczne?
Nawigacja GPS staje się nieodłącznym i wielce pomocnym towarzyszem niejednej podróży. Pomaga ominąć korki, znaleźć najszybszą trasę i bezproblemowo dotrzeć do celu. Wydawać by się mogło, że korzystanie z niej podczas jazdy wydaje się całkowicie normalną rzeczą. Sytuację komplikują jednak mandaty.
- Nie wyobrażam sobie, że w godzinach szczytu, na rozbudowanym skrzyżowaniu, ktoś będzie chciał skręcać w lewo, prowadząc jeżdżącą dyskotekę - mówił Marek Konkolewski. Były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, nazwał pomysł zakazania słuchania głośnej muzyki w aucie kaczką, na której ktoś próbuje zaistnieć. Na antenie Polsat News w pewnej chwili nie krył też […]