play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    FunFM

  • cover play_arrow

    FunFM EXTRA

Electronic music

Jak licencjonować swoją muzykę

today21 lutego, 2018 16

Tło
share close

Muzyka jest ważną częścią cywilizacji. Minęły wieki, ale muzyka przetrwała, a nawet z każdą dekadą osiągała coraz większe rozmiary. Prawdę mówiąc, popyt na muzykę rósł bardzo równomiernie w ciągu ostatnich 10 lat i tak będzie nadal w dającej się przewidzieć przyszłości. Wiąże się to z dużymi przychodami, jakie branża muzyczna osiąga obecnie rok po roku. Jest to siła nie do powstrzymania, ponieważ ludzie zawsze wypatrują kolejnego wielkiego artysty tuż za rogiem, kontynuując w ten sposób cykl i znaczenie muzyki. Zapotrzebowanie na treści muzyczne jest stale wysokie. Globalne przychody z muzyki od przełomu wieków utrzymują się na stałym poziomie. Walutę mierzy się w miliardach.

Wraz z rozwojem technologii muzyka stała się bardziej techniczna, złożona i popularna. Inni przypisują sobie wykorzystanie muzyki, której nie są właścicielami. W dzisiejszych czasach niezależni muzycy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności ochrony swojej twórczości ze względów prawnych. Dzięki licencjonowaniu muzyki możesz mieć pewność, że Twój zasób/utwór jest prawnie chroniony.

Co to jest licencjonowanie muzyki? Licencjonowanie muzyki to licencja używana w przypadku muzyki chronionej prawem autorskim. Dzięki temu właściciel muzyki może zachować prawa autorskie do swojego oryginalnego dzieła. Zapewnia także właścicielowi utworu muzycznego otrzymanie odszkodowania, jeżeli jego muzyka jest wykorzystywana przez inne osoby. Firmy licencjonujące muzykę mają ograniczone prawa do korzystania z utworu bez odrębnych umów. W ramach licencjonowania muzyki możesz uzyskać licencję na swoją twórczość w formie muzyki, kompozycji i pisania piosenek.

W trakcie procesu licencjonowania muzyki zainteresowane grupy omawiają pewne warunki. Jeśli jesteś niezależnym muzykiem, jesteś licencjodawcą. Jesteś odpowiedzialny za utworzoną muzykę, a zatem jesteś właścicielem praw autorskich do licencjonowanego dzieła. Licencjobiorcą byłaby firma licencjonująca muzykę, ponieważ to ona będzie rozpowszechniać Twoją twórczość w innych branżach. Pobiorą również opłaty licencyjne i przekażą je z powrotem, jeśli Twoja muzyka zostanie wykorzystana w występach na żywo, programach telewizyjnych, reklamach, kampaniach, grach wideo itp.

Istnieją również dwa rodzaje umów w zakresie licencjonowania muzyki, a mianowicie umowa na wyłączność i umowa niewyłączna. Umowa na wyłączność oznacza, że ​​licencja na Twój utwór przysługuje wyłącznie jednej firmie licencjonującej muzykę. Tylko jedna firma ma uprawnienia do dystrybucji i promowania Twojej pracy. Jeśli masz podpisaną umowę na wyłączność dotyczącą swojego utworu lub albumu, nie możesz używać tej samej zawartości muzycznej i uzyskać jej podpis od innych firm licencjonujących muzykę. Umowa ma charakter wyłączny i poufny dla licencjodawcy i licencjobiorcy.

Umowa niewyłączna umożliwia drugiej stronie rozpowszechnianie Twojego utworu i nie zabrania licencjodawcy sprzedaży jego muzyki innym firmom lub licencjobiorcom licencjonującym muzykę. Niezależny muzyk może podpisać niewyłączną umowę z wieloma firmami korzystającymi z tych samych treści muzycznych. Umowy niewyłączne są powszechnie stosowane, aby zapobiec związaniu danej osoby restrykcyjną umową, zanim jej praca zyska popularność. Ten rodzaj umowy ma na celu ochronę artystów muzycznych przed wykorzystywaniem na wczesnych etapach ich kariery, w trakcie udostępniania ich muzyki szerszemu gronu odbiorców.

Zdarzają się również przypadki, w których chodzi o bezpośrednią płatność za wykorzystane treści muzyczne. Nazywa się to opłatami za synchronizację. Opłata za synchronizację to licencja udzielana przez posiadacza muzyki chronionej prawem autorskim, umożliwiająca licencjobiorcy synchronizację muzyki z mediami wizualnymi, takimi jak reklamy, filmy, programy telewizyjne, zwiastuny filmów, gry wideo itp. Na przykład producent wideo jest w pilnej potrzebie treści muzycznych do określonego projektu i ma ograniczony czas na znalezienie takiej.

W takich przypadkach skontaktujemy się bezpośrednio z artystą i firmą licencjonującą muzykę w celu ewentualnego wykorzystania oryginalnego dzieła i wynegocjowania związanej z tym płatności z góry. Opłaty za synchronizację mogą wahać się od kilku dolarów do kilkuset dolarów lub nawet tysięcy. Wysokość płatności zależy zazwyczaj od tego, jak duża i ugruntowana jest firma. Jeśli jest to dobrze znana firma, istnieje prawdopodobieństwo, że opłata za synchronizację wzrośnie.

Musimy zrozumieć, że obecnie firmy płacą najwyższą cenę za muzykę. Napływ i przychody generowane w różnych branżach są warte miliardy dolarów, a artyści muzyczni, którzy uzyskali licencję na swoją muzykę, otrzymają dużą część tych pieniędzy. Treść muzyki jest bardzo ważna. Każda firma potrzebuje treści wizualnych i dźwiękowych. Nie można tworzyć reklam, programów ani filmów bez zawartości muzycznej.

Licencjonowanie muzyki zapewnia rekompensatę za wykorzystane aktywa. Nazywa się to opłatami licencyjnymi. Opłata licencyjna to opłata pobierana przez jedną stronę od drugiej za bieżące korzystanie z zasobu chronionego prawem autorskim. Możesz otrzymać rekompensatę, jeśli Twoja praca zostanie zaprezentowana podczas publicznych występów na żywo. Za każde wykorzystanie Twojej muzyki na żywo otrzymasz wynagrodzenie, ponieważ posiadasz prawa autorskie do swojej pracy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) w 2014 roku zebrało ponad 941 milionów dolarów z opłat licencyjnych i przekazało swoim członkom tantiemy w wysokości 827,7 miliona dolarów. Z drugiej strony BMI zebrało ponad 1,013 miliarda dolarów z opłat licencyjnych i w roku 2015 przekazał swoim członkom tantiemy w wysokości ponad 877 milionów dolarów.

Licencjonowanie muzyki to nowoczesny sposób zarabiania na muzyce. W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż fizyczna spadła. Strumieniowe przesyłanie muzyki przejęło kontrolę, ponieważ jest wygodniejsze i praktyczne przy pomocy sieci WWW. Wraz ze wzrostem sprzedaży transmisji strumieniowej kwoty, które można pobierać z tytułu opłat licencyjnych, mogą wzrosnąć w nadchodzących latach. W rzeczywistości, jak podano w australijskiej witrynie internetowej poświęconej przeglądowi finansowemu, streaming wygenerował w zeszłym roku 2,5 miliarda dolarów ze sprzedaży muzyki w USA, wyprzedzając pobieranie plików cyfrowych i stając się największym źródłem przychodów z muzyki w branży. Jak widać na poniższym obrazku, przewiduje się, że globalne strumieniowe przesyłanie muzyki osiągnie w nadchodzących latach większy poziom przychodów pod względem przychodów.

Internet w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu liczby licencji na muzykę i transmisji strumieniowej. 20 lat temu dystrybucja muzyki nie była tak duża. Programy telewizyjne i filmowcy to dwie najważniejsze branże potrzebujące treści muzycznych. Obecnie istnieje coraz więcej programów telewizyjnych, filmów, reklam, filmów, reklam i ton gier wideo, które wymagają treści muzycznych. Można śmiało powiedzieć, że Internet otworzył społeczeństwu oczy na związane z nim możliwości.

Jedną z najczęściej odwiedzanych witryn na świecie jest YouTube. Ludzie używają, kopiują, przerabiają, kopiują, poprawiają i wykonują muzykę różnych artystów z całego świata. Ma również napływ reklam zawierających treści muzyczne. Aby śledzić wszystkie te dane, YouTube posiada system Content ID. Jeśli Twoja muzyka jest objęta licencją, możesz skontaktować się z tą witryną, która sprawdzi jej dane i sprawdzi, czy Twoje dzieło jest wykorzystywane przez inne strony. Jako licencjodawca masz uprawnienia do podejmowania działań, takich jak wyciszenie dźwięku odpowiadającego Twojej muzyce, zablokowanie oglądania całego filmu, śledzenie statystyk oglądalności filmu lub zarabianie na filmie poprzez wyświetlanie reklam. W każdym kraju obowiązują inne zasady w tej kwestii. Jednak YouTube wyświetla wiele reklam i zarabianie na pracy tej witryny jest bardzo prawdopodobne.

Jeśli jesteś niezależnym muzykiem, musisz doskonalić i zaszczepiać profesjonalizm w swoim rzemiośle, aby zwiększyć swoje szanse na podpisanie kontraktu z firmą licencjonującą muzykę. Biorąc pod uwagę dzisiejsze miliardy dolarów przychodów, chcesz chociaż kawałek tortu. Monetyzowanie swojej pasji nigdy nie jest łatwe, ale podjęcie niezbędnych kroków, aby odnieść sukces, jest koniecznością, aby osiągnąć sukces.

Napisane przez: Konrad

Oceń

Podobne posty

Ciekawostki

Już jest! Singiel pt. Ponad Dwie Dekady zespołu R.A.P

Juz jest! Zapraszamy Was do odsłuchu pierwszego singla z nadchodzącej płyty, zapowiada się ciekawie. Singla oczywiście usłyszycie na falach Radia FunFM! Serdecznie polecamy! A o to co o singlu napisali twórcy. Marzenia się spełnia i to właśnie zrobilismy Po "Ponad dwóch dekadach" przerwy przedstawiamy Wam pierwszy singiel z naszej nadchodzącej […]

today10 maja, 2024 63 2


słuchaj w aplikacjach

0%