play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    FunFM

  • cover play_arrow

    FunFM EXTRA

Ciekawostki

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA MUZYKI, O KTÓRYCH MOGLIŚCIE NIE WIEDZIEĆ

today23 lutego, 2024 22

Tło
share close

Świat muzyki, jak każda inna dziedzina życia, jest pełen różnych niespodzianek oraz tajemnic. Niektóre z nich są znane zagorzałym fanom konkretnych artystów, inne mogą natomiast okazać się dla nich zaskoczeniem. Dzięki poniżej zamieszczonym ciekawostką każdy będzie mógł wzbogacić swoją wiedzę i może dowiedzieć się czegoś, czego wcześniej nie wiedział.

Leo Fender bez wątpienia na zawsze zrewolucjonizował świat muzyki. Takie modele gitary jak Stratocaster i Telecaster są znane wszystkim fanom sześciostrunowego instrumentu i do dzisiaj korzystają z nich najwybitniejsi muzycy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Leo Fender w rzeczywistości nie potrafił grać na gitarze, ale jak to mówią „szewc bez butów chodzi”.

Noel Gallagher, Gary Moore i Mark Knopfler są praworęcznymi gitarzystami, którzy piszą lewą ręką. Wokalista i frontman zespołu Coldplay, Chris Martin, gra na gitarze i rysuje prawą ręką, ale pisze lewą. Najbardziej znany, wpływowy i leworęczny gitarzysta na świecie, Jimi Hendrix, pisał natomiast prawą ręką.

Basista oraz członek zespołu Kiss, Gene Simmons, posługuje się językiem angielskim, niemieckim, hebrajskim i węgierskim. Obecnie uczy się także japońskiego i poznaje język mandaryński.

Perkusista zespołu Queen oraz multimilioner, Roger Taylor, został pewnego razu zauważony w supermarkecie Guildford’s Sainsbury, gdzie wypełniał kupon na loterię National Lottery. Zdaje się to potwierdzać tezę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ex-Beatles oraz legenda brytyjskiej sceny muzycznej, John Lennon, miał tak bardzo mocną wadę wzroku, że bez okularów był niemalże niewidomy.

Nazwisko zmarłego Roberta Mooga, twórcy legendarnego syntezatora Moog, faktycznie wymawia się „Mogue”. Przez długi czas każdy mówił jednak „Moog” i nikt nikogo w tej kwestii nie poprawiał, więc tak już zostało do dzisiaj.

Perkusista Metalliki, Lars Ulrich, jest zapalonym kolekcjonerem sztuki nowoczesnej. W 2008 roku kupił na aukcji dzieło warte 13,5 mln dolarów.

Slash to jeden z najpopularniejszych gitarzystów rockowych, który zasłynął jako członek amerykańskiej grupy Guns N’ Roses. Muzyk z pochodzenia jest brytyjczykiem i urodził się w Hampstead w Londynie, a nie jak często podają różne źródła w Stoke-on-Trent w Anglii.

Bjorn Ulvaeus to szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta, wokalista oraz członek popowego zespołu ABBA. Muzyk cierpi jednak na poważną chorobę związaną z utratą pamięci i w efekcie nie pamięta on zbyt wiele ze swojego życia.

Joseph „Run” Simmons to jeden z założycieli Run D.M.C. Odkąd został wyświęcony na pastora występuje pod pseudonimem Rev Run (rev to skrót od reverend, co po angielsku oznacza wielebny). Pastorem jest dziś także słynny MC Hammer, który w jednym z wywiadów tłumaczył, że MC ma dziś nowe znaczenie „Man of Christ” (Człowiek Chrystusa).

W latach 90. Leonard Cohen zmagał się z depresją. Skutecznym lekiem na chorobę muzyka okazały się buddyzm i medytacja, które przyniosły artyście ukojenie. Leonard Cohen nie tylko zgłębiał tajniki swojego umysłu oraz duszy, ale w 1993 roku przeniósł się także na stałe do buddyjskiego klasztoru niedaleko Los Angeles, gdzie spędził 7 lat.

Pochodzący z Irlandii Północnej zespół rockowy U2, nie do końca jest irlandzką grupą muzyczną, ponieważ nie wszyscy jego członkowie urodzili się na Zielonej Wyspie. Basista formacji, Adam Clayton, przyszedł na świat w Oxfordshire w Anglii, a jego rodzice byli anglikami. Gitarzysta zespołu, The Edge, urodził się natomiast w Barking, we wschodnim Londynie, a ojciec i matka muzyka pochodzili z Walii.

Oficjalnym najszybszym raperem na świecie jest Ricky Brown. Został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w styczniu 2005 roku, kiedy w obecności licencjonowanego logopedy i w czasie 41.27 sekund wypowiedział 723 sylaby w swoim utworze „No Clue”.

W 1997 roku ogłoszono, że 15 maja będzie oficjalnym dniem grupy ZZ Top w stanie Texas. Kto wprowadził tak dziwaczny przepis? Pomysłodawcą był ówczesny gubernator stanu Teksas i późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki – George W. Bush.

Johnny Marr, kiedy był nastolatkiem, chciał zostać zawodnikiem klubu piłkarskiego Manchester City F.C. Muzyk uważał, że był wystarczająco dobry, żeby zasilić szeregi grupy. Nie zdecydował się jednak na wstąpienie do kluby, ponieważ byłby najprawdopodobniej jedynym piłkarzem używającym eyelinera. O karierze sportowej marzył także brytyjski artysta Whereas Damon Gough, znany jako Badly Drawn Boy, który próbował swoich sił w testach do drużyny Manchester United. Innym artystą, który interesuje się piłką nożną jest Meat Loaf, który wspiera angielską drużynę Hartlepool United.

Weteran gangsta rapu, Ice-T, tak naprawdę nazywa się Tracy Lauren Marrow. Jak widać ten twardziel ma dwa żeńskie imiona i wegańskie nazwisko, które w tłumaczeniu oznacza… kabaczek.

W 2008 roku na rynku ukazał się trzeci studyjny album Dido zatytułowany „Safe Trip Home”. Jednym z producentów krążka był Brian Eno, którego imię i nazwisko, podobnie jak w przypadku wspomnianej wokalistki, jest zdecydowanie dłuższe. Jeżeli na okładce płyty miałby się pokazać imiona oraz nazwiska twórców albumu w pełnym brzmieniu, to wyglądałoby to następująco: Brian Peter George St John Le Baptiste de la Salle Eno i Dido Florian Cloud de Bounevialle O’Malley Armstrong.

Brytyjski wokalista Engelbert Humperdinck urodził się jako Arnold George Dorsey. Artysta zapożyczył swój pseudonim sceniczny od niemieckiego kompozytora, który zmarł w 1921 roku.

Oryginalny skład grupy Village People, znanej z piosenki „YMCA”, został utworzony na podstawie następującej treści ogłoszenia „Macho types wanted: must have moustache”.

Trzeci studyjny krążek brytyjskiej grupy Coldplay początkowo miał być zatytułowany „Zero Theory”, ale ostatecznie zespół zdecydował się na „X&Y”. Okładka płyty przedstawia kilka kolorowych bloczków, które jednak nie za bardzo układają się w tytuł płyty. Dzieje się tak, ponieważ zespół przy projektowaniu grafiki postanowił wykorzystać kod Baudota, który używany jest w telekomunikacji. Jego wynalazca, Émile Baudot, każdej literze, cyfrze i symbolowi przypisał pięciobitowy oraz zero-jedynkowy kod. Na okładce płyty „X&Y” w pierwszej kolumnie od lewej znajduje się czarno-biały blok, pusty, czerwono-pomarańczowy, pomarańczowo-zielony i zielono niebieski. Można to zapisać jako 10111, co odpowiada literze X. Wewnątrz płyty znajduje się natomiast zaszyfrowany kodem Baudota napis „Fair Trade”.

Graham Coxon z zespołu Blur był modelem ekskluzywnej marki odzieżowej Cordings, która szyje ubrania dla mężczyzn, a jej współwłaścicielem jest Eric Clapton.

Eddie Vedder, przed wstąpieniem w szeregi grupy Pearl Jam, był wokalistą formacji Bad Radio będącej pod silnym wpływem innego znanego zespołu – Red Hot Chili Peppers.

Pete Best, Stuart Sutcliffe, Brian Epstein, George Martin, George Best i Billy Preston, którzy odegrali bardzo ważną rolę w historii grupy The Beatles, przez lata byli określani mianem Piątego Beatlesa.

The Neptunes to duet producencki, który tworzy Pharrell Williams i Chad Hugo. Muzycy są wielkimi fanami serii filmów science fiction „Star Trek”. Ich uwielbienie dla tej sagi można zauważyć w nazwie wytwórni płytowej, która występuje pod szyldem Star Trak Entertainment.

Amerykański król rock and rolla, Elvis Presley, kiedy w 1960 roku opuszczał szeregi armii Stanów Zjednoczonych Ameryki ważył 77 kilo. W dniu śmierci waga artysty wynosiła już 118 kg, co było wynikiem niewłaściwej diety oraz zażywania leków.

Perkusista Andy White, który grał podczas sesji nagraniowej do piosenki „Love Me Do” zespołu The Beatles dostał za nią jedynie 7 funtów. Muzyk nigdy nie otrzymał za nią żadnych dodatkowych pieniędzy w postaci tantiem, ani innego wynagrodzenia.

Wokalista grupy Guns N’ Roses, Axl Rose, znany jest ze swojego trudnego charakteru oraz nieumiejętności współpracy z innymi muzykami. Z tego właśnie powodu, od czasu powstania amerykańskiej zespołu, przez jego szeregi przewinęło się 21 muzyków.

Kiedy wokalista oraz frontmanem grupy Red Hot Chili Peppers, Anthony Kiedis, był małym chłopcem, zajmowała się nim znany później duet muzyczny – Cher i Sonny Bono.

Autorką ciasta, które w 1969 roku pojawiło się na okładce albumu „Let It Bleed” grupy The Rolling Stones, jest uznana brytyjska kucharka – Delia Smith.

Piosenka „Flowers In The Rain” zespołu The Move była pierwszym utworem, który został wyemitowany na antenie radia BBC Radio 1 w Wielkiej Brytanii.

Malcolm Young, gitarzysta hard rockowej grupy AC/DC, wykorzystał program AmpliTube firmy IK Multimedia do nagrania takich utworów jak „Big Jack” i „Anything Goes”. Piosenki pojawiły się na krążku australijskiego zespołu zatytułowanym „Black Ice”, który trafił do sprzedaży w 2008 roku.

Wbudowane w Atari ST porty MIDI zostały zaimplementowane tylko i wyłącznie dlatego, że syn szefa Atari, Jacka Tramiela, zasugerował takie rozwiązanie, gdy komputer był już zaprojektowany.

Jay-Z to amerykański raper oraz biznesmen, ale obecnie trudno jest go nazwać twórcą, ponieważ od ponad dekady nie napisał żadnego tekstu do swojego utworu.

Ojciec chrzestny muzyki soul, James Joseph Brown, z początku miał odziedziczyć pierwsze imię po ojcu, ale pomyłka, która nastąpiła w akcie urodzenia, spowodowała, że trafiło ono na drugie miejsce. Artysta zrezygnował również ze skrótu Jr., które wcześniej występowało przy jego nazwisku.

Znany oraz ceniony producent muzyczny Brendan O’Brien, który jest znany ze współpracy z takim zespołami jak Soundgarden, AC/DC oraz Pearl Jam, grał na organach Hammonda podczas koncertu „MTV Unplugged” Boba Dylana.

Ojciec Toma Morello (Rage Against the Machine, Audioslave), Ngethe Njoroge, to rdzenny Kenijczyk, który był członkiem partyzantki Mau Mau podczas walki o niepodległość Kenii od Wielkiej Brytanii. Po zwycięstwie Kenii w 1963 roku, Ngethe został pierwszym reprezentantem tego kraju w ONZ.

Chic to amerykańska grupa muzyczna grająca muzykę disco-funk. Zespół został założony w 1976 roku przez gitarzystę Nile’a Rodgersa i basistę Bernarda Edwardsa. Ich najbardziej znany utwór to „Le Freak”, który na początku nosił tytuł roboczy „Fuck Off”. Został on jednak zmieniony krótko przed nagraniem.

Jedna z plotek mówi, że jednym z powodów niedopuszczenia do wydania krążka „The Black Album” Prince’a w 1987 roku były jego złe doświadczenia z ekstazy. Płyta została wydana dopiero w 1994 roku.

Drugie imię Edwarda Van Halena to Lodewijk, który w języku holenderskim jest odpowiednikiem Ludwiga. Artysta otrzymał je na cześć wybitnego kompozytora Ludwiga van Beethovena.

Amerykański muzyk, autor tekstów piosenek, aranżer oraz producent muzyczny, Steven Van Zandt, nosi na głowie chustkę, ponieważ podczas wypadku samochodowego, kiedy uderzył głową w przednią szybę, trwale utracił część włosów.

Zespół Chemical Brothers pierwotnie występował pod szyldem Dust Brothers, ale musiał zmienić nazwę, kiedy amerykański duet producencki zagroził grupie pozwem sądowym.

Sampler NN-19 występujący w programie Reason, produkowanym przez firmę Propellerhead Software, wziął swoją nazwę od przeboju „19” Paula Hardcastle’a z 1985 roku.

Diana Ross i Marvin Gaye nagrywając partię wokalne w 1973 roku, rejestrowali je w oddzielnych studiach muzycznych. Artystka, która była w tamtym czasie w ciąży, bała się, że marihuana, którą palił wtedy wokalista, może zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku.

Znany motyw muzyczny z filmu „Close Encounters Of The Third Kind” („Bliskie spotkania trzeciego stopnia”) z 1977 roku, został zagrany na syntezatorze ARP 2500.

John Frusciante, były gitarzysta Red Hot Chili Pepper, zanim zaczął grać w rockowej formacji chciał dołączyć do grupy Franka Zappy. Zrezygnował jednak z tego pomysłu, kiedy dowiedział się, że w jego zespole nie wolno zażywać narkotyków.

John Lee Hooker to jedna z ikon oraz legend współczesnej sceny bluesowej. Muzyk ma na swoim koncie takie przeboje jak np. „Boogie Chillen” oraz „Boom Boom”, ale nie są to oczywiście jego jedyne kompozycje, ponieważ bluesman od 1948-1960 roku wydał ponad 100 singli.

Intro do utworu „Knock On Wood” Eddiego Floyda jest takie samo, jak to w kawałku „The Midnight Hour” Wilsona Picketta, ale progresja akordów jest w nim grana od tył. Współtwórcą obydwu kompozycji jest gitarzysta Steve Cropper, który jak widać podchodzi do komponowania w sposób bardzo oszczędny i ekonomiczny.

Były członek grupy Oasis, Noel Gallagher, oraz gitarzysta Status Quo, Francis Rossi, urodzili się tego samego dnia, czyli 29 maja.

Partia automatu perkusyjnego wykorzystana w utworze „Blue Monday” zespołu New Order – najlepiej sprzedającego się 12″ singla wszech czasów – musiała zostać przeprogramowana, ponieważ w czasie rejestrowania przewód zasilający uległ uszkodzeniu. Zespół twierdzi, że pierwszy pomysł był zdecydowanie lepszy niż ten, który znalazł się na krążku.

Produkcja gitary Martin OM-28, która jest sygnowana przez Johna Mayera, została ograniczona do 404 egzemplarzy. Dlaczego akurat tylko do tylu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i nie jest związana ze znanym błędem, który często można spotkać na stronach internetowych. Szukając rozwiązania tej zagadki wystarczy się udać do Atlanty, czyli rodzinnego miasta muzyka, gdzie kod pocztowy zaczyna się właśnie od liczby 404.

Stevie Wonder to amerykański wokalista, kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Jak powszechnie wiadomo, muzyk jest niewidomy, ale nie wszyscy wiedzą, że w 1973 roku artysta stracił częściowo węch w wypadku samochodowym.

Brytyjska grupa Snow Patrol na początku kariery występowała pod szyldem Polar Bear. Pod obecną nazwą zespół występuje od 1995 roku, ale formacja nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach i w 1998 roku wydała debiutancki album studyjny zatytułowany „Songs For Polarbears”.

„Billie Jean” to jeden z największych przebojów Michaela Jacksona, który promował album artysty zatytułowany „Thriller”. Piosenka zapewne nie stałaby się hitem, gdyby nie ciężka praca jaką artysta włożył w powstanie tej kompozycji. Dowodem na to może być jeden z wywiadów z Michaelem Jacksonem, w którym muzyk wspominał, że nad stworzeniem linii basowej do piosenki artysta spędził trzy tygodnie.

Brytyjski gitarzysta oraz wokalista, David Gilmour, nagrywał ostatnie albumy studyjne zespołu Pink Floyd w studiu umieszczonym na barce. Łódź mogła pomieścić na górnym pokładzie aż 90 członków orkiestry. Za projekt oraz budowę muzycznej barki odpowiedzialny był natomiast Fred Karno – menadżer Charliego Chaplina.

Zanim Lemmy Kilmister został liderem grupy Motörhead, występował w zespole The Rockin’ Vickers. Formacja była pierwszą brytyjską kapelą, która zagrał za żelazną kurtyną i w 1965 roku wystąpił w Jugosławii.

Trzeci album Arab Strap zatytułowany „Elephant Shoe” wziął swoją nazwę od zdania, które szkoccy nastolatkowie zaczynają mamrotać pod nosem, kiedy boją się powiedzieć „I love You”. W trakcie wypowiadania tych słów usta przybierają taki sam kształt, jak podczas wyznania miłosnego.

Napisane przez: Konrad

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


słuchaj w aplikacjach

0%